Saç Dökülmesi

Ücretsiz analiz ve fiyat alma formu

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefon (gerekli)

İletiniz

Saç Dökülmesi: Düzensiz beslenme saç sağlığı üzerindeki zararları büyük önem taşıyor.saç dökülmesine en önemli faktör dengesiz beslenme ve yaşamdır.Beslenme sırasında protein, B12 vitaminleri çinko, bakır almaya dikkat etmelidir. Bu besinlerin eksikliği saçlarımızı sağlıklı olmamamsını etkilemektedir. Bazı kötü alışkanlıklar saçlarımızın ölmesine neden olur.Sigara saçlarımızın kırılmasına ve yağlanmasına neden olur.
* Saç Ekimi Soru Cevap Platformu

Genç yaşta saçın dökülmesi ne kadar normal karşılanır ? 

Saçlar saç çeşitlerine göre 25- ve 30  cm uazama gösterir.Yaş ilerledikçe saçlarda yaşın verdiği etki ile dökülmeler meydana gelir.Saç dökülmeleri 25 yaşından sonra en cok 100adet olmalıdır.Eğer 100 adet normal orandadır.dökülen saçların yerine yenisi çıkmaktır.

Saçların dökülme nedenleri nelere bağlıdır ?

Saç dökülmeleri doğum ameliyat, ve bazı rahatsızlıklardan sonra çok sıkça görülür.Günümüzün hastalığı olan stres hastalığı ise başrolde oynamaktadır.Aşırı zayıflama yapıla sıkı diyetler protein eksiği kötü alışkanlıklar saç dökülmesinde büyük etki göstermektedir.Karaciğer ve şeker hastalarında da çok sık rastlanan bir sorundur.

Saç dökülmesi sırasında neler yapmalıyız? 

Saç dökülmesi  şikayeti olan  kişiler ilk önce bir cilt hekim doktoruna sebebini ögremek için gitmelidir.Yapılacak muayene ve  tahililer sonucu en doğre bilgiyi elde edeceklerdir. Bayanlarda yumurtalık ve böbrek üstü bezi ultrasongrafi ve sintigrafi tetkikleri ile en iyi sonuçları elde edecekledir.

sac-dökülmesiSAÇ DÖKÜLMESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER 

Saç dökülmesini önlemek için neler yapmalıyız?

– Saç ve saç derisine zarar verecek ürünler den kaçınmalıyız.

– Besinlerin tüketimine dikkat etmeliyiz.

– Çinko ve demir ekskliği varsa ek ilaç almalıyız

– Karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durmalıyız.

– Stresten uzak durulmalıdır.

– Kötü alışkanlıklardan uzak durmalıyız.

– Saçları çok sık yıkamak yağ dengesini bozar. Saçlar bu yüzden çok sık yağlanır.Saçlarımızı 2-3 günde bir saç tipinize uygun bir şampuanla yıkamak en doğrusudur.

– Saçımıza şekillendirici malzemeler kullanmamalıyız. Çünkü böle malzemeler  saç derisinin nefes almasını engeller.Eğer kullanmışsa bile gün içerisinde temizliği sağlanmalıdır.

– A vitamini gibi baz vitaminler fazla alındığında saç dökülmesini tetiklemektedir.Vitaminler kesilerek çözüm yoluna bakılmalıdır.

– Saç yıkadığımız vakitlerde saça masaj yapılması saç dökümünü önlemektedir.